Kediler Neden Ot Yer?

Kediler Neden Ot Yer?


Bazı zamanlarda kedilerin ot yeme eğilimi gösterdiği görülünce kediler neden ot yer sorusu akıllara gelir. Normal vakitlerde ot yeme, otla beslenme gibi bir alışkanlıkları yoktur. Bu nedenle kedilerin ot yemesi anormal bazı durumların işaretçisidir.

İçindekiler

  İster bir sokak kedisi olsun ister evde yaşayan bir kedi olsun ot yeme iç güdüsü oluştuğunda ilk fırsatta yemek için uygun otu aramaya başlayacaktır. Her otu yemeyip burnuyla iyice kokladıktan sonra belli bir otu yerler.

   

  Kediler Neden Ot Yer ve Kusar?

  Kediler bazen ot yerler ve yedikleri ot sonucunda kusarlar. Madem kusuyorlar kediler neden ot yer diye düşünüyor olabilirsiniz. Kedilerin ot yemelerinin belli bir amacı vardır. Otları lezzetli olduğu için veya karınlarını doyurmak için yemezler. Ot yemelerindeki temel amaç kusmaktır.

  Kedilerin midelerinde tüy gibi bazı yabacı maddeler varsa kediler kusarak bunları dışarı çıkarmaya çalışır. Midelerinde bulunan yabancı maddeleri kusup rahatlarlar. Yalnıza yabancı maddeler değil mama yüzünden de kusmak isteyebilirler. Midelerine iyi gelmeyen, kalitesiz mamalarla beslenen kediler kusma refleksi gösterecektir.

   

  Kediler Hangi Otu Yer?

  Kedilerin kusmak istedikleri zaman ot yerler. Otların içinde bulunan selüloz yapısı midelerinde onları rahatsız eden maddeleri yumuşatarak daha kolay çıkarmalarını sağlar. Kedilerin ot yemeden önce onları kokladıkları görülür. Bundan dolayı kediler hangi otu yer merak edilir.

  Kediler için bazı otlar zehirleyici ve tehlikeli olabilir. Bu nedenle otları koklayıp uygun bir tanesini yerler. Eğer kedinize evde bakıyorsanız kedi nanesi (catnip) yani diğer adıyla kedi çimi alabilirsiniz. Böylece olası zehirlenme durumlarının önüne geçilmiş olur.

  Kediler zehirlendiklerinde acilen müdahale edilmesi gerekir. Hemen veterinere götürülmeyen kediler ölümle burun buruna gelebilir. Bu tarz durumlarda uzman veterinerlerden kaliteli hizmeti uygun fiyatlara alabilmek için evcil hayvan sigortası yaptırılabilir.

  Kedi sigortası sayesinde kedilerin başına gelen kaza, yaralanma, zehirlenme, yabacı cisim yutma, yabancı cisim batması, aniden ortaya çıkan hastalıklar gibi birçok sağlık durumunda, hemen en yakın anlaşmalı veterinere gidilerek sağlığına kavuşturulabilir. Kedi sigortası yaptırmak kedi ebeveynlerinin iç huzuru ve güvence hissetmesini sağlar.

  - Patili Sigorta

  Başa dön

  Son Gönderiler

  Köpekler Neden Ot Yer?
  Köpekler Neden Ot Yer?

  Park ve bahçelere götürüldüklerinde köpeklerin bazen ot yediği görülür ve akıllara köpekler neden ot..

  Devamını oku
  Köpeklerin Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?
  Köpeklerin Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  Köpeklerin ağız ve diş bakımı sağlık açısından çok önemlidir. Sağlıksız bir ağız adeta yeni hastalık..

  Devamını oku
  Kedi İç Dış Parazit Aşısı Fiyatı Ne Kadar?
  Kedi İç Dış Parazit Aşısı Fiyatı Ne Kadar?

  Kedi iç dış parazit aşısı fiyatı sebebiyle bu aşıyı yaptırmayı düşünmeyen kedi ebeveynleri çok yanlı..

  Devamını oku