Kennel Cough Nasıl Anlaşılır?

Kennel Cough Nasıl Anlaşılır?


Kennel cough bulaşıcı bir solunum yolu hastalığıdır. Erkenden hastalığın fark edilebilmesi için kennel cough nasıl anlaşılır bilinmesi gerekir. Halk arasında barınak hastalığı ve boğmaca olmak üzere iki farklı adı daha vardır. Bu hastalığa barınak hastalığı denmesinin nedeni genellikle çok fazla köpeğin bir arada yaşadığı barınaklarda kennel coughun yaygın olmasıdır.

İçindekiler

  Kennel cough çok tanınan bir hastalık olmasa da köpeklerin en fazla yakalandığı solunum yolu hastalıklarından birisidir. Belirtileri başka hastalıklara benzediğinden köpek ebeveynleri farklı tahminlerde bulunabilmektedir. Bu nedenle köpekte herhangi bir rahatsızlık belirtisi görüldüğünde veterinere götürülüp doğru teşhisin koyulması sağlanmalıdır. Doğru teşhis ve erken tedavi hayat kurtarır.

   

  Kennel Cough Nasıl Anlaşılır?

  Kennel cough; bordetella bronchiseptica, canine parainfluenza gibi virüsler nedeniyle trake ve bronşlarda yangı oluşmasıdır. Adına barınak hastalığı dendiği için bu hastalığın yalnızca barınaklardaki köpeklerde olabileceği düşüncesi yanlıştır. Solunum yoluyla kolayca bulaşabildiğinden her köpek aslında kennel cough riski altındadır. Bundan dolayı köpek sahipleri kennel cough nasıl anlaşılır çok iyi bilmelidir.

  Kennel cough hastalığı genellikle yavru köpeklerde görülür. Köpek adeta boğazında yutamadığı bir cisim varmış gibi öksürerek nefessiz kalır. Köpeğin boğazından sesler ve hırıltılar duyulabilir. Hastalığın belirtilerine bakılarak veteriner kliniğine gidilmelidir.

   

  Kennel Cough Belirtileri

  Köpeklerde kennel cough olduğu düşünülüyorsa bunu anlamak zor değildir. Hastalığın belirtileri net bir şekilde köpekte ciddi bir sorun olduğunu işaret eder. Kennel cough belirtileri şunlardır:

  • Yoğun öksürük
  • Ateş
  • İştahsızlık
  • Depresyon
  • Halsizlik
  • Bulantı
  • Kusma
  • Kilo kaybı

  Kennel cough hastalığından köpekleri koruyabilmenin en kolay yolu aşılamadır. Hastalık için gerekli olan aşılar veteriner kliniklerinden yaptırılabilir. Oldukça uygun fiyatlara üstün veteriner hizmetleri almak içinse köpeğe evcil hayvan sigortası yaptırılabilir.

   

  Kennel Cough Öldürür Mü?

  Kennel cough hastalığı hızla tedavi edilmediğinde köpek hayatını kaybedebilir. Hastalık solunum yolu enfeksiyonu olduğundan köpek şiddetli öksürükler sonucunda nefessiz kalabilir. Yine hastalıktan dolayı akciğerlerde farklı komplikasyonlar gelişebilir. Bu nedenle kennel cough olabileceği düşünülen köpekler acilen veterinere götürülmelidir. Veterinere götürmeden hastalığın kendi kendine geçmesi beklenmemelidir. Sevimli dostlarımıza hak ettikleri sağlık imkanları her an sunulmalıdır.

  - Patili Sigorta

  Başa dön

  Son Gönderiler

  Köpekler Neden Kaşınır?
  Köpekler Neden Kaşınır?

  Köpeklerin ara sıra kendini kaşıması normal karşılanan bir durumdur. Bazen öyle bir kaşınırlar ki kö..

  Devamını oku
  Kediler Neden Gastrit Olur?
  Kediler Neden Gastrit Olur?

  Kedilerde gastrit en sık görülen mide rahatsızlıklarından birisidir. Bu nedenle kedi sahipleri kedil..

  Devamını oku
  Köpeklerde Kulak Akıntısı Neden Olur?
  Köpeklerde Kulak Akıntısı Neden Olur?

  Köpeklerde kulak akıntısı kulaktan sürekli akıntı gelmesine ve acıya sebep olur. Köpeklerde kulak ak..

  Devamını oku