Köpeklerde Hipotermi Neden Olur?

Köpeklerde Hipotermi Neden Olur?


Köpeklerde hipotermi, vücut sıcaklığının aşırı derecede düşmesinden dolayı vücut hücrelerine zarar veren rahatsızlıktır. Soğuk bir ortamda çok fazla zaman geçiren köpeklerin hipotermi geçirme riskleri yüksektir. Hipotermiden kaynaklı olarak vücutta ani bir şekilde birçok değişim olur. Eğer müdahale edilmezse hipotermi geçiren bir köpeğin ölmesi oldukça yüksek bir olasılıktır.

İçindekiler

   

  Köpeklerde Hipotermi Neden Olur?

  Hipotermi vücut sıcaklığının hızla normal vücut sıcaklığının altına düşmesinden kaynaklı olduğu için hipoterminin nedeni aslında barizdir. Uzun süre soğuk havaya maruz kalan ve vücut sıcaklığını tekrardan yükseltecek herhangi bir uygulama yapılmayan köpeklerde hipotermi olur. Bu nedenle soğuk havalarda dışarıda yaşayan köpeklerin hipotermi geçirme riskleri çok yüksektir.

  Köpeklerde hipotermi oluşturan durumlardan bir diğer ise tüylerinin ıslak olmasıdır. Banyo yaptıktan sonra köpek iyice kurutulmadan dışarıda bırakılırsa soğuyan havayla birlikte vücut sıcaklığı düşer. Özellikle kulübede yaşayan köpekleri banyo yaptırırken çok dikkatli olunmalıdır.

  Hipotermiye neden olan bir diğer durum ise anestezidir. Anestezi verilen köpeklerin vücut ısıları düşürüldüğü için beklenmedik şekilde vücudu aşırı soğuyanlar hipotermi geçirmeye başlayabilir. Özellikle yaşlı köpeklerde bu duruma daha sık rastlanır.

   

  Köpeklerde Hipotermi Belirtileri

  Bir köpeğin vücut sıcaklığı 32 derecenin altına düşerse hipotermi geçirmeye başlar. Soğuk hava koşullarından, üşütmeden veya anesteziden dolayı hipotermi geçirilebilir. Bir köpek hipotermi geçirdiğinde hemen fark edilip gereken müdahale yapılmalıdır. Aksi halde dönüşü olmayan sonuçlar doğabilir.

  Köpeklerde hipotermi belirtileri şöyledir:

  • Aniden gelen şiddetli titreme
  • Diş etlerinin soluk bir renk alması (mavi tonları)
  • Nefes alıp vermede güçlük
  • Yürüyememe
  • Uyuşukluk
  • Bilinç kaybı
  • Göz bebeklerinin büyümesi

  Titremeyle baş gösteren hipotermi zaman geçtikçe diğer belirtileri de açığa çıkarır. En sonunda köpek bilincini kaybedip komaya girebilir. Koma halinde girdiğinde de köpeğe herhangi bir müdahale yapılmazsa köpek yaşamını yitirir. Görüldüğü gibi hipotermide acil müdahale çok önemlidir. Köpeğin evcil hayvan sigortası varsa en yakın anlaşmalı veterinere hemen gidilmelidir. Hipotermi için yapılan tedaviler Pati Sigortası kapsamında ücretsiz olarak karşılanabilir. Siz de ani durumlarda bütçenizi değil de yalnızca köpeğinizin sağlığını düşünmek isterseniz hemen evcil hayvan sigortası yaptırmalısınız.

  - Patili Sigorta

  Başa dön

  Son Gönderiler

  Köpekler Neden Kaşınır?
  Köpekler Neden Kaşınır?

  Köpeklerin ara sıra kendini kaşıması normal karşılanan bir durumdur. Bazen öyle bir kaşınırlar ki kö..

  Devamını oku
  Kediler Neden Gastrit Olur?
  Kediler Neden Gastrit Olur?

  Kedilerde gastrit en sık görülen mide rahatsızlıklarından birisidir. Bu nedenle kedi sahipleri kedil..

  Devamını oku
  Köpeklerde Kulak Akıntısı Neden Olur?
  Köpeklerde Kulak Akıntısı Neden Olur?

  Köpeklerde kulak akıntısı kulaktan sürekli akıntı gelmesine ve acıya sebep olur. Köpeklerde kulak ak..

  Devamını oku