Köpeklerin Ağız Ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Köpeklerin Ağız Ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?


Köpeklerin ağız ve diş bakımı sağlık açısından çok önemlidir. Sağlıksız bir ağız adeta yeni hastalıklara davetiye çıkarır. Ağız ve diş ağlığı korunduğu zaman köpekler birçok hastalıktan korunurlar. Bu nedenle köpek ebeveynleri düzenli bir şekilde ağız ve diş bakımını yapmalıdır.

İçindekiler

  Köpeklerin ağız bakımı düzenli olarak yapılırsa uğraştırıcı değildir. Kısa süre içerisinde ağız ve diş temizliği yapılabilir. Ancak yıllarca bakım yapılmayan bir köpeğe ağız bakımı yapılmak istendiğinde biraz uğraştırıcı olabilir.

   

  Köpeklerin Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

  Köpeklerin ağız ve diş sağlığı bozulduğunda kalp, karaciğer, böbrek ve enfeksiyonel hastalıklara yakalanabilirler. İşte tam da bu nedenden dolayı köpeklerin ağız ve diş bakımı özenli bir şekilde yapılmalıdır. Bakım yapılamayan köpeklerde kötü koku, sararma, çürük gibi birçok diş problemi görülür.

  Haftada en az 2 veya 3 defa köpek diş fırçası ve diş macunu kullanılarak ağızları fırçalanmalıdır. Fırçalama işlemi yalnızca dişlere uygulanmamalıdır. Köpeği acıtmayacak şekilde diş etleri hafif fırça darbeleriyle fırçalanmalıdır. Fırçalama için 30-60 saniye arası ideal olacaktır. Uzun süre diş fırçalandığında tüylü dostlar huzursuz olabilir.

  Sık sık olmasa bile yılda en az bir defa diş muayenesi için veteriner klinikleri ziyaret edilmelidir. Kontrol sırasında karşılaşılan diş problemleri düzeltildiğinde köpekler daha sağlıklı bir şekilde evlerine dönecektir.

   

  Köpeklerin Dişlerindeki Tartar Nasıl Temizlenir?

  İyi bir ağız sağlığı beraberinde uzun ömür getirir. Köpekleri ağzı uzun süre temizlenmediğinde ağızda kalan yiyecek artıkları bakterilere sebep olacaktır. Bakteriler ise tartar yani diş taşı oluşturacaktır. Eğer köpeğin dişlerinde diş taşları oluşmuşsa diş taşı gidericiler kullanılabilir. Diş taşları temizlenmediği takdirde kan dolaşımına bakterilerin dahil olmasına sebep olacaktır. Bu sebepten dolayı köpeklerin organları zarar görebilir.

  Köpeklerin ağız ve diş bakımı için tartarların giderilmesi çok önemlidir. Tartarlar önemsenmeyip temizlenmediğinde iltihap ve hastalıklar kaçınılmaz olacaktır. Tartar temizliği diş taşı gidericilerle yapılamadıysa vakit kaybetmeden veterinere gidilmelidir.

   

  Köpeklerin Dişi Kırıldığında Ne Yapılmalıdır?

  Köpeklerde diş kırıkları genellikle travmalar sonucunda oluşur. Sert bir cismi yemeye çalışma, ağız bölgesini bir yer çarpma veya kavga sonucunda ağza darbe alma gibi durumlar diş kırılmasıyla sonuçlanabilir. Diş kırılması sonucunda kırık bölgesinde iltihap ve enfeksiyon görülebilir. Kırıktaki iltihap ve enfeksiyonlar tedavi edilmediği sürece vücudun diğer bölgelerine dağılacaktır.

  Bir köpek yaşadığı bir kaza sonucu dişlerini kaybettiyse ve evcil hayvan sigortası varsa en iyi kliniklerde ücretsiz bir şekilde dişleri yapılır. Bunun dışında kalan köpek sahipleri kliniklere binlerce lira ödemek zorunda kalabilir. Hem bütçeyi korumak hem de köpeklerin sağlığını güvence altına almak için köpek sigortası yaptırılmalıdır.

  - Patili Sigorta

  Başa dön

  Son Gönderiler

  Köpekler Neden Ot Yer?
  Köpekler Neden Ot Yer?

  Park ve bahçelere götürüldüklerinde köpeklerin bazen ot yediği görülür ve akıllara köpekler neden ot..

  Devamını oku
  Kediler Neden Ot Yer?
  Kediler Neden Ot Yer?

  Bazı zamanlarda kedilerin ot yeme eğilimi gösterdiği görülünce kediler neden ot yer sorusu akıllara ..

  Devamını oku
  Kedi İç Dış Parazit Aşısı Fiyatı Ne Kadar?
  Kedi İç Dış Parazit Aşısı Fiyatı Ne Kadar?

  Kedi iç dış parazit aşısı fiyatı sebebiyle bu aşıyı yaptırmayı düşünmeyen kedi ebeveynleri çok yanlı..

  Devamını oku